Ny struktur på Vejledningen

Fenskær Efterskole følger vi den nye revision af vejledningsloven med stor opmærksomhed. Vi kan se mange fordele ved at det er en enkelt vejleder, der følger eleven efter efterskoleopholdet. Men som Ligeværd gør opmærksom
på, kan økonomiske hensyn overskygge de fordele den reviderede vejledning giver.

I kan læse Ligeværds indslag her

Som Ligeværd skriver, vil det nok føre til at flere UU-afdelinger bliver lagt sammen. Det kan give fordele ved en større kompetence og generel viden på området.

Vi kender denne struktur fra lokalområdet, hvor Holstebro, Lemvig og Struer kommuner har fælles ledelse og vejledere, specialvejlederne har kompetence på tværs af kommunerne. Denne organisering og struktur er til fordel for vores elever.

Med venlig hilsen

Niels Kirk

Fenskær Efterskole

 

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *