Kommunernes forslag til udsatte unge.

På Fenskær Efterskole er vi meget opmærksom på hvilke ungdomsuddannelser vores elever har mulighed for efter efterskolen. Efterskoleforeningen er ligeledes meget aktiv i at alle unge får et ordentligt tilbud for en god ungdomsuddannelse.

Fenskær, er vi meget enige i efterskoleforeningens indsigelser, mod det forslag der ligger fra kommunerne. Vi oplever at kommunerne omkring STU uddannelsen giver de unge nogle meget forskellige vilkår. På Fenskær Efterskole Frygter vi, at kommunerne får yderligere rettigheder i forhold til denne gruppe af unge, da vi kan se, at de har meget svært ved at leve op til den forpligtelse de allerede har.

Nedenfor kan I læse Efterskoleforeningens bekymring.

Vi mener: KL bør lytte til de unges behov-Efterskoleforeningen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *