Er STU uddannelsen truet.

Landsforeningen Ligeværd er bekymret omkring de tiltag der er under opsejling omkring den gruppe af unge, der ikke får en ungdomsuddannelse. De tiltag kan med tiden få indflydelse på STU uddannelsen og ikke nødvendigvis til fordel for de af vores elever der har behov for den uddannelse.

Jeg er meget enig med Ligeværd i deres bekymringer. Vi har gennem årene set, hvor stor forskel der er på den måde de enkelte kommuner forvalter STU lovgivningen. Nogle kommuner laver et rigtigt godt stykke arbejde, hvor de unge har stor indflydelse på uddannelsen. Andre kommuner stavnsbinder eleverne i de lokale kommunale tilbud, som i værste fald ikke giver mening for eleven.

Tryk på Ligeværd og I kommer til deres indlæg

Med venlig hilsen

Niels Kirk

Fenskær Efterskole

Solbakken har forskellige pjecer der kan være til nytte, de kan findes her

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *